Vision systémy a kvalita výroby — Úterý 30. dubna 2024 14:30 - 15:30 Close

Lodní výtah Niederfinow je bezpečný i díky mimořádně přesným součástkám

INTEMAC

Experti INTEMAC se 2 roky podíleli na výrobě havarijního systému lodního výtahu, na kterém se povolená výrobní a montážní odchylka téměř rovná nule.

Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) získala zakázku v hodnotě 300 milionů korun na výrobu závitových segmentů zabezpečovacího systému lodního výtahu Niederfinow v Německu mezi povodími řek Odry a Labe. Původně se na této lodní cestě používal lodní výtah s výškou 37 metrů z 30. let 20. století, ovšem jeho kapacita kvůli vytíženosti trasy již nestačí.

Společnost Vítkovice Heavy Machinery se obrátila na INTEMAC s požadavkem na kontrolu přesnosti jak samotného výrobního stroje, tak výrobků, závitových segmentů.

Jaký problém se řešil

Lodní výtah i s lodí a vodou váží zhruba 10 tisíc tun. Pokud se jakákoli jeho část poškodí, zabezpečovací systém zařídí, že výtah v pořádku sjede do výchozí polohy. Každá součástka takového zabezpečovacího systému tak musí být mimořádně přesná a odolná.

INTEMAC pro VHM provedl diagnostiku a nastavení výrobního stroje a vyvinul zcela novou metodiku kontroly dílů pomocí 3D mobilního měřicího přístroje Laser Tracker. Metodiku ověřila a schválila inspekční společnost TÜV NORD.

Během 2 let takto odborníci společnosti INTEMAC zkontrolovali 80 ks závitových segmentů a 8 zkompletovaných řad o délce 40 m. Dále pomáhali s ustavováním zabezpečovacího systému na místě lodního díla v Německu přímo pro zákazníka VHM firmu SIEMAG TECBERG.